Zmrazené miliardy ve Švýcarsku a co dál?

17. listopadu 2011 v 3:30 | marie dubanova
Švýcaři jednají, a co Češi?

Je to tragikomická podívaná. Po šestiletém bádání obvinila švýcarská prokuratura sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací. Jde o případ Mostecké uhelné společnosti. To je kauza, o které se tu a tam v novinách píše od doby, kdy někomu začalo být divné, jak je možné, že někdo koupí doly, aniž bylo zřejmé, kde na to vzal peníze.
Ten mechanismus byl tušený - firma byla koupena za peníze firmy, potažmo státu. Pozoruhodné ovšem je, že se o případ bytostně se týkající Česka zasadila švýcarská prokuratura. Přitom české orgány se tím zabývaly taky, hovořil o tom například Radek John, když byl ještě ministrem vnitra. Jak je tedy možné, že Švýcaři mohli a Češi nemohli? <<<Odpověď je jistě zašifrováno v jedné zmínce ze zprávy prokuratury, že machinace byly umožněny i spoluprací českých úřadů. Tím je řečeno vše>>>.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 marie-dubanova marie-dubanova | E-mail | 17. listopadu 2011 v 3:46 | Reagovat

Švýcarská prokuratura vyšetřuje praní špinavých peněz a obvinila 6 čechů, přestože už předloni v březnu švýcarská prokuratura pro server iHNed.cz potvrdila, že je v této souvslosti vyšetřováno šest Čechů a jeden Belgičan, a podle vyšetřovatelů bylo v rámci pátrání na účtech ve Švýcarsku zablokováno kolem 700 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun,),tak mluvčí Vrchního státního zastupitelství, sdělila, a bez uzardění tisku, že :" O tom, že by ve Švýcarsku padlo obvinění, nemáme žádnou informaci -  Ze Švýcarska ani odjinud," řekla serveru iHNed.cz mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. Vrchní státní zastupitelství přitom v Česku -  před dvěma lety - vyšetřování divoké privatizace Mostecké uhelné obnovil, ale 2 roky uplynuly, ale vše je stále ve stadiu prověřování.

Vyšetřování společnosti, jejíž jméno federální prokuratura v Bernu neuvádí, Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že ze společnosti byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze.
Ale stále se NIC NEDĚJE???

2 marie-dubanova marie-dubanova | E-mail | 27. prosince 2011 v 14:46 | Reagovat

"Co se TO DĚJE V ČR"?

Švýcaři zamítli žádost Česka o připojení k žalobě kvůli Mostecké uhelné
Aktualizováno. Tak dlouho české úřady otálely s připojením k žalobě, až je s ním nakonec švýcarský soud poslal domů.
HOT TOP|PRÁVO A BEZPEČNOSTChris Johnstone | 23.12.2011 - 13:13ENG

© ČTK, ČESKÁ POZICE
Ministr financí Miroslav Kalousek říká, že právníci jeho úřadu teď připravují civilní žalobu, kterou by se Česká republika připojila ke švýcarskému trestnímu řízení.
Švýcarský soud zamítl žádost České republiky o připojení k trestnímu řízení, které bylo zahájeno proti bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti (MUS). V odůvodnění kritizuje způsob, jakým české úřady komunikovaly se švýcarskou prokuraturou. Federální soud v Bellinzoně českou žádost zamítl 19. prosince.

Informaci v pátek publikoval švýcarský deník Le Temps. Autor článku Valère Gogniat pro ČESKOU POZICI uvedl, že se o rozhodnutí soudu, jež zatím nebylo zveřejněno, dozvěděl od vysoce postaveného zdroje blízkého jednání. Švýcarský novinář dodal, že oficiálně by měl soud oznámit svůj verdikt zřejmě příští týden a že Česká republika má deset dní na odvolání.

Ministr financí Miroslav Kalousek zamítnutí žádosti na dotaz ČESKÉ POZICE potvrdil. Doplnil ale, že česká strana této možnosti stejně příliš neveřila a že právníci jeho úřadu zpracovávají na základě materiálů od státního zastupitelství civilní žalobu na náhradu škody. Jejím prostřednictvím se chce Česká republika připojit ke švýcarskému trestnímu řízení.

V rozhodnutí švýcarského soudu se píše, že „není možné, aby se Česká republika stala žalobcem“ v případu MUS. Jeho projednávání před švýcarským soudem začne nejdříve v dubnu příštího roku, jak ČESKÉ POZICI potvrdila mluvčí soudu v Bellinzoně Marcia Gregoriová. Informaci o zamítnutí české žádosti odmítla komentovat.

Pasivita Čechů
Česká republika příliš dlouho nejevila o případ vedený ve Švýcarsku žádný zájem. O možnosti připojit se k řízení byla informována švýcarskou prokuraturou již v roce 2006, a nikoliv až letos v září, jak tvrdí některé české úřady, cituje deník Le Temps z rozhodnutí soudu.

Nyní zamítnutý pokus připojit se k trestnímu řízení vyjde Českou republiku na 1000 frankůČeské úřady zaujaly „pasivní postoj, kterým daly jasně najevo svůj nezájem“, uvádí Le Temps. V odůvodnění zamítnutí české žádosti prý soud dále píše, že během své snahy o navázání spolupráce na případu byli Švýcaři „posíláni od jednoho českého úřadu k druhému“.

Dle švýcarského deníku byl o rozhodnutí soudu informován právník zastupující Českou republiku a komentoval je slovy, že „situaci bereme na vědomí“. Zda se Česko odvolá, prý zatím nebylo rozhodnuto.

Jak dále uvádí Le Temps, soud v Bellinzoně vyzval Českou republiku k uhrazení poplatku za podání žádosti o připojení k žalobě v případě MUS ve výši 1000 švýcarských franků.

Ministerstvo financí v pátek uvedlo, že v tomto případě jde pouze „o zamítnutí prominutí termínů definovaných v novém trestním zákoníku Švýcarské konfederace, který platí od 1. ledna 2011“. Kalousek upřesnil, že podle této nové úpravy je možné se k trestnímu řízení připojit jen v přípravné fázi, což Česká republika včas nestihla.

Aktuální krok švýcarského soudu příliš nenahrává spekulacím, které se v uplynulých týdnech objevily v médiích. Švýcaři se prý snažili zatáhnout Českou republiku do soudního procesu proto, aby v případě, že nebude nikdo odsouzen, nezůstalo pouze na Švýcarsku vyplacení případných penále za několikaleté zmrazení miliard na švýcarských účtech...

Poslední týdny s MUS
Letos v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS sedm lidí, z čehož je šest Čechů a jeden Belgičan. Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot, bývalý vysoký manažer Mezinárodního měnového fondu, jsou konkrétně obžalovaní z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů. Vyšetřovatelé v rámci šetření zablokovali kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách.

O tom, že švýcarská strana postrádá v kauze MUS pro případ obžaloby poškozeného, napsala ČESKÁ POZICE již začátkem července. Pravá mediální bouře odstartovala až koncem října a vládě naší republiky, která už není ani banánová, se podařilo najít volný termín pro projednání dalšího postupu Česka v kauze „již“ 18. listopadu! A náhle byly na stole čtyři varianty, jak se k žalobě ve Švýcarsku připojit. Jenže nyní přichází sprcha od švýcarského soudu. Je až nyní definitivně pozdě miliardy z MUS honiti?

Kauze MUS jsme se detailně věnovali například v těchto článcích:

Roman Češka o aktérech kauzy MUS: Kdo dělá lumpárnu, je lump
Šestice obžalovaných v kauze MUS odmítá všechna obvinění
Přijde Tykač o Czech Coal? I o to se prý hraje ve Švýcarsku.
Kdože to bránil vyšetřování divoké privatizace MUS?
Proč stát prohrál boj o mostecké uhlí. Bývalý šéf FNM Roman Češka promluvil.
Jak Tošovského vláda selhala. Svědectví o kritickém dni v historii Mostecké uhelné společnosti.
Nebuďte pokrytec, pane premiére! Stát přišel o miliardy v MUS i kvůli ODS.
Další fáze kauzy Mostecké uhelné: Necháme zmrazené miliardy Švýcarům?

PRO MOŽNOST PSANÍ KOMENTÁŘŮ SE PŘIHLASTE NEBO ZAREGISTRUJTE.
KOMENTÁŘE
ČESKÁ POZICE CTÍ DEMOKRATICKOU DISKUSI. PROSÍME VÁS VŠAK O RESPEKTOVÁNÍ PRAVIDEL DISKUSE (VIZ PODMÍNKY UŽÍVÁNÍ SLUŽEB), JEJICHŽ SMYSLEM JE PŘISPĚT K JEJÍ KOREKTNOSTI A SMYSLUPLNOSTI.
VLOŽENÍM PŘÍSPĚVKU POTVRZUJETE SVŮJ SOUHLAS S TĚMITO PRAVIDLY. PŘÍSPĚVKY, KTERÉ SE Z NICH VYMYKAJÍ, BUDEME NUCENI ODSTRANIT.
DĚKUJEME VÁM ZA POCHOPENÍ.
Nečinnost? Ne,strach,kam ta kauza sahá.. Vladimir1950|24.12.2011 - 11:53
Vážení,
jako prostý občan vím, že na prostý lid musí být přísnost. To jsem se dozvěděl, když se mi podařilo chybně spočítat daň a dostal jsem pálku, že se mi hlava zatočila..Ale teď k tématu. Ptám se, kdo vše zavinil? Proč už není za způsobení škody velkého rozsahu dávno ten dotyčný postaven před soud? Co tak finanční úhrada způsobené škody? Když dělník udělá zmetek, dostane ho k úhradě. To samé by se mělo stát politikovi,ne? Pan Pospíšil tak dlouho odvolával pana Rampulu, až ten po sobě stačil zamést stopy, včetně té na předmětnou kauzu MUS. Jak hovořím s lidmi, mají jasno v tom, že někdo"kdesi nahoře" nemá zájem, aby se zveřejnila jména, uvedená ve švýcarském spise. Bohužel je jasné, že vrána vráně oči nevyklove, oba tábory, jak modroptačí tak oranžový mají na sebe kompro materiály a ty je udržují v rovnováze. Kauza MUS se odehrála navíc za tzv."opoziční smlouvy" u které  každý občan ví o co v ní šlo. Ruka ruku myje, ODS se "kamarádila" s ČSSD..
To, co teď provádí pan Kalousek, je už na 90% ztráta času, civilní žaloba už je opravdu to poslední. A těch 12 mld. shrábne kdoví kdo, naše republika ostrouhá..a není to poprvé.
Hlavně že od nového roku musíme skousnout ty nové vymoženosti naší vlády, směřující k ožebračení prostého občana,který platí daně, ze kterých naše "vláda odpovědnosti" tyje.
no pokud soud rozhoduje Pepek_Vyskoc|23.12.2011 - 17:03
no pokud soud rozhoduje nezávisle (což doufejme ano), tak se to nijak nevylučuje se snahou jiných švýc. úřadů do toho ČR "zatáhnout".. (čímž něříkám, že se o něco takového opravdu snažili..)
Sice je to zpráva murdoch|23.12.2011 - 13:55
Sice je to zpráva neoficiální, ale s lehkou dávkou ironie bych požádal o zasvěcený komentář pana Párala:-))
Zdravím kolektiv České pozice a přeji hezké a klidné prožití svátků vánočních!
  murdoch
Zdravím, děkujeme za přání a István Léko|23.12.2011 - 13:58
Zdravím, děkujeme za přání a za Vaše zasvěcené komentáře a doplňující informace k naším článkům. Doufáme, že budeme spolupracovat i příští rok. Také Vám přeji klidné svátky a pokud je to možné, lepší Nový rok. Hodně zdaru!
S pozdravem - István Léko
Spolupracovat, respktive číst murdoch|23.12.2011 - 17:38
Spolupracovat, respktive číst a eventuálně i zlovolně komentovat články na české pozici určitě budu i nadále, dokud nedostanu ban:-))
Česká pozice je alespoň pro mě zjevením roku 2011 - objevil jsem ji díky Tomáši Ježkovi a jeho rozčílenému komentáři nad nechutným lobbovaním pana Mlynáře v HN - zdroj: Česká pozice... A nějak mi tu zachutnalo, jen tak dále:-)
Ještě jednou zdravím, murdoch

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama