Předseda protikorupčního fondu využívá daňový ráj!

17. prosince 2011 v 22:03 | marie dubanova

Předseda protikorupčního fondu využívá daňový ráj

Předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Janeček při svémpodnikání využívá výhod daňových rájů. Investiční fondy, s jejichž prostředky v minulosti či současnosti obchodoval, sídlí na ostrově Mauricius. Píše o tom sobotní Právo.
  • Autor:MED
DNES, 09:47 - Ekonomika -
Příspěvků: 0, buďte první!
Informaci Právo obdrželo od pracovníků advokátní kanceláře Šachta & Partners, kterou NFPK v prosinci kritizoval za podíl na vyvádění peněz z pražského dopravního podniku k rukám lobbisty Ivo Rittiga.

Podle tvrzení advokátů je Janeček dokonce v podezření z daňových úniků v řádech minimálně 200 miliónů korun, když podniká prostřednictvím zahraničních společností, které jsou řízeny z České republiky, mají zde faktickou stálou provozovnu, ale neplatí v Česku daně z příjmu ani z kapitálových výnosů.

Společnost RSJ, a. s., kde je Janeček předsedou představenstva a hlásí se k ní jako akcionář, má sídlo v Praze na Malé Straně a působí na derivátových burzách v Londýně, Frankfurtu nebo v Chicagu. V Česku vykázala za loňský rok zisk ve výši 17 miliónů korun. Až miliardové zisky však mají vznikat v investičních fondech, s nimiž RSJ obchoduje. Ty však mají podle advokátů stejné konečné vlastníky jako RSJ.

"Investičních fondů, s jejichž prostředky RSJ obchoduje nebo v minulosti obchodoval, je více. Všechny jsou obdobné, sesterské. Všechny sídlí na Mauriciu a jejich jména jsou STS High Yield, RSJ II PowerFunds, Inc. PCC, RSJ PowerFunds, Inc. PCC," uvádí se v materiálu, který má Právo k dispozici.

Zdanění příjmu právnických osob na Mauriciu je jen tříprocentní, zatímco v Česku dosahuje 20 procent. Daň z kapitálových výnosů je na Mauriciu dokonce nulová, u nás 15procentní. "Z toho jasně vyplývá, že důvod založení fondů a alokace drtivé většiny zisků struktury na Mauriciu je daňový," dovozuje v materiálu kancelář, která je s Janečkem na nože.

Samotný Janeček sice projevil ochotu se k materiálu vyjádřit, do uzávěrky pátečního vydání Práva však odpovědi nezaslal. Podle ekonoma poradenskéfirmy Partners Pavla Kohouta není samotné podnikání přes společnosti přihlášené v daňových rájích ničím protiprávním. "Podobný postup je běžný a o žádný daňový únik nejde," uvedl Kohout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 marie-dubanova marie-dubanova | E-mail | 17. prosince 2011 v 22:26 | Reagovat

A proč by nevyužíval - všeobjímající korupce, zlodějny kam se "koukneš", ale ČR přesto nemá potřebu se nikterak bránit - :"ČR chybí zákon proti korupci - ratifikace mezinárodní smlouvy proti korupci - smlouvy s daňovými ráji o vydávání "daňových i jiných uprchlíků" - ČR je de facto nejen RÁJEM DAŇOVÝM, ale rájem pro zločince všeho druhu VŮBEC!!!, ZLOČINCI - jsou tady U NÁS v bezpečí. a nejspíše je tato ochrana zločinců všeho druhu za velké peníze!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama