z našich daní žijí politici své luxusní životy, na něž by nikdy nedosáhli!!

17. prosince 2011 v 15:29 | marie dubanova

Ministerstva navzdory škrtům dál vyplácejí milionové odměny

Doporučujeme 17. prosince 2011 8:00
PRAHA - Odcházející ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 / STAN) se o své podřízené umí postarat. Stihl ještě schválit mimořádné odměny za práci v uplynulém roce. "Pro nejvyšší vedení resortu, poradce a ředitele útvarů přímo podřízených ministrovi bylo uvolněno 454 tisíc korun," potvrdila LN mluvčí ministerstva kultury Eva Tichá.
Členům nejužšího vedení resortu tak přistála na účtu částka ve výši běžného měsíčního platu. Prémie ve výši polovičního třináctého platu inkasovali i ředitelé jednotlivých odborů a vedoucí oddělení. Necelé dva miliony si pak rozdělili řadoví zaměstnanci. Dohromady Besserova vánoční nadílka vyšla kulturní rozpočet na více než čtyři miliony korun.

PSALI JSME:

To je však jen zlomek sumy, kterou si koncem roku ministerští úředníci mezi sebe rozdělili. Sonda LN ukazuje, že účet za všechna ministerstva Nečasovy vlády je řádově vyšší: vyšplhal se výrazně nad 200 milionů korun. Přesnou částku zatím nelze vypočítat: údaje za ministerstva financí a dopravy budou dle vyjádření resortů k dispozici "až po uzavření rozpočtového roku".

Bez mimořádných bonusů se letos obešli pouze na ministerstvu průmyslu a na Úřadě vlády. Jinak se ukazuje, že zkušenost ze státní správy jde výrazně proti trendu v běžných firmách. Zatímco tam se před třemi roky benefity na konci roku týkaly každého čtvrtého pracovníka, letos na ně dosáhlo už jen sotva 16 procent zaměstnanců. "Soukromý sektor kvůli ekonomické situaci od vyplácení vánočních prémií stále více upouští," potvrzuje Aleš Křížek, ředitel personální agentury Robert Half v Česku.

Vánoční prémie:

  • Více než 4 miliony korun rozdělí mezi své zaměstnance ministerstvo kultury. Obzvlášť štědrý je resort na nejužší vedení, které si na prémiích přijde až na 100 procent měsíčního platu.
  • Suverénně nejvíce opět odměňuje armáda a ministerstvo obrany. Benefity na konci roku dosáhnou cifry 130 milionů korun, rozdělí se mezi více než 30 tisíc lidí.
  • Kompenzovat nižší platy ve srovnání s jinými úřady chce ministerstvo zahraničí. V průměru si tak každý ze 1750 zaměstnanců polepší o 25 tisíc korun.


Vedení ministerstev si nicméně stojí za tím, že jejich zaměstnanci si pravidelné prosincové přilepšení zaslouží. Nejčastější argument pro rozdělování odměn přitom byl odkaz na lednové škrty, po nichž se na výplatní pásce úředníků objevila částka o 10 procent nižší než dosud.

"Rozdělení mimořádných odměn alespoň částečně kompenzuje nižší úroveň platů zaměstnanců, a to i proti většině jiných státních institucí," obhajuje například Černínský palác mimořádné odměny v průměrné výši 25 tisíc korun, které nadělil 1750 zaměstnancům ministerstva zahraničních věcí.

Tři miliony na školství

Zkrátka nepřišli ani úředníci na školství. Původně sice mělo být jediným benefitem "vánoční setkání ve dvoraně ministerstva, kde ministr Dobeš poděkuje zaměstnancům za celoroční práci", nakonec se ale podařilo resortu najít na prémie bezmála tři miliony korun.

"Nakonec se nám podařilo v ušetřených prostředcích najít 2,9 milionu korun, které jsme rozdělili mezi zaměstnance podle odvedené práce," vysvětluje mluvčí Dobešova úřadu Kateřina Savičová.

ČTĚTE TAKÉ:

Klíč, podle něhož rozdělovala benefity, schovává většina ministerstev za vágní termín mimořádný výkon či mimořádné pracovní nasazení. Na ministerstvu práce to podle vedení úřadu obnáší například nadstandardní zapojení do příprav sociální reformy.

"Odměny jsou spojené s přípravou a realizací reformy a s ní souvisejících činností. V celkové výši dosáhly 6,77 milionu korun. Ušetřili jsme na ně v průběhu roku a při úsporách za nemocnost," vypočítává mluvčí Viktorie Plívová.

Zdaleka nejvíce v benefitech na konci roku vyplatila početnější ministerstva. První místo v pomyslném žebříčku patří jako už pravidelně ministerstvu obrany. "V souhrnu jde o částku 130 milionů korun, která se rozdělí k ocenění práce vojáků z povolání 90 miliony korun a občanských zaměstnanců 40 miliony korun," vzkázal LN Vladimír Lutovský z tiskovéslužby ministerstva. Tvrdí, že ve srovnání s loňským rokem je částka zhruba o 80 milionů nižší.
MINISTERSTVO PRÁCE
* Rozdělí mezi zaměstnance 6 771 000 za přípravu sociální reformy. Na prémie má resort díky úsporám na nemocnosti a šetření během roku.
MINISTERSTVO ZAHRANIČÍ
* Vyplatí odměny mezi 1750 zaměstnanců. Průměrná částka bude zhruba 25 tisíc korun.

MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ
* Na 400 zaměstnanců připadnou benefity 5 milionů korun. Oproti loňskému roku jde o pokles, ale jen v řádu statisíců korun.

MINISTERSTVO OBRANY
* Celková částka na odměny činí 130 milionů. 75 % jde vojákům z povolání, 25 % pro občanské zaměstnance.

MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ
* Proti původním předpokladům nakonec našlo tři miliony na benefity.
MINISTERSTVO SPRAVEDLNOSTI
* Konečná cifra na mimořádné prémie je 2 631 000 korun.

MINISTERSTVO VNITRA
* Z ušetřených prostředků vyplatil resort 9 milionů, v průměru tedy 4634 korun na zaměstnance.

MINISTERSTVO PRO MÍSTNÍ ROZVOJ
* Odhaduje, že částka na benefity bude 2,3 milionu korun, v průměru 8 tisíc na pracovníka resortu.

MINISTERSTVO ZEMĚDĚLSTVÍ
* Celková výše prémií bude známá až po konci roku. Nepřesáhne prý ale 5100 korun na osobu.

MINISTERSTVO ŽIVOT. PROSTŘEDÍ
* Vyplatí na vánočních odměnách zaměstnancům 3,8 milionu korun, žádné jiné bonusy neplánuje.

MINISTERSTVO KULTURY
* Objem prostředků uvolněných na mimořádné odměny činí 4 115 000 korun. Odměny pro nejužší vedení ministerstva dosahují až 100 % měsíčního platu.
MINISTERSTVO FINANCÍ
* Konečné statistiky budou známy až po uzavření rozpočtového roku.
MINISTERSTVO DOPRAVY
* Dokud ministr Pavel Dobeš neobdrží detailní stav rozpočtu, nerozhodne o odměnách. Jasno tak bude až po konci roku.
MINISTERSTVO PRŮMYSLU
* Odměňuje zaměstnance standardně podle plnění pracovních povinností. Zvláštní vánoční odměny udělovat nebude.
ÚŘAD VLÁDY
* Žádné mimořádné prémie udělit neplánuje.

"Průměrná výše odměny se pohybuje v rozmezí od pěti do osmi tisíc korun na pracovníka," dodal Lutovský. Jedinou výjimkou mezi ministerstvy, kde se žádné prémie nerozdělovaly, je resort průmyslu. "Ministerstvo odměňuje zaměstnance standardně podle plněnípracovních povinností. Zvláštní odměny udělovat nebude," uvedl mluvčí Pavel Vlček.
Stejně tak reagoval i Úřad vlády. "Pro své zaměstnance Úřad vlády České republiky nechystá na konec roku žádné finanční přilepšení či jiné formy benefitu," potvrdil mluvčí vlády Jan Osúch.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 marie-dubanova marie-dubanova | E-mail | 17. prosince 2011 v 16:41 | Reagovat

je to tak v pořádku, že oni bohatnou z našich daní a my
my hlupáci lidi máme nouzi?
a ještě - dovolujeme politikům, aby si vypláceli z našich daní, své miliónové odměny a žili si dále SVÉ LUXUSNÍ ŽIVOTY, zatím co my lidi padáme do stále větší nouze, a politici nám, lidem vysvětlují, že je to v rámci finanční krize v pořádku, že my nemáme peníze na nejen na stále se zvyšující nájemné, ale skoro ani na chleba!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama